Radni (nie wszyscy) za mieszkaniami

Znamy szczegóły dotyczące budowy mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, które miałyby powstać w przyszłości w naszym mieście. Za nami sesja Rady Miasta, na której radni zgodzili się, aby samorząd miejski przystąpił do inicjatywy będącej następstwem i (miejmy nadzieję lepszym) rozwinięciem programu Mieszkanie Plus.

Nawet trzy bloki po 30 mieszkań każdy mogłyby powstać w Łukowie na działce u zbiegu ulic Wileńskiej i Zagrodowej. To pomysł władz miasta na budowę nowych mieszkań i tym samym „rozbicie” panujących w Łukowie cen za 1 metr kwadratowy własnego „M”.  Jak tłumaczył radnym burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, mieszkania byłyby dostępne dla osób zamieszkałych w Łukowie, posiadających stałe źródło dochodu, ale nie posiadających wystarczającej zdolności kredytowej, umożliwiającej kupno mieszkania przy „pomocy” banków.

Mieszkaniami zarządzałaby spółka SIM Lubelskie, do której akces wyrażono na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 29 grudnia. Zwołanie sesji poprzedzone zostało kontaktami burmistrza i wiceburmistrza z przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości, który współpracuje z innymi „simami” w kraju. Razem z Łukowem w skład spółki wchodzić ma 16 innych samorządów z województwa Lubelskiego, z których każdy wniesie po 3 mln zł na rzecz funkcjonowania przyszłego podmiotu budującego mieszkania. Co ważne ów środki nie będą pochodzić z budżetu miasta, lecz z dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dedykowane będą na objęcie udziałów w nowotworzonym SIM, który działać będzie jako spółka prawa handlowego.

Jak mogliśmy dowiedzieć się z transmisji sesji Rady Miasta, spółka ma dysponować majątkiem ponad 50 mln (17 samorządów z wkładem po 3 mln zł każdy), a szczegóły związane z przekazywaniem mieszkań określać ma w przyszłości Rada Miasta lub Rada Gminy właściwa dla danej miejscowości. W przypadku Łukowa, miasto ma przekazać grunt w sąsiedztwie powstającego osiedla znanego lokalnie dewelopera. Ponadto Rada Miasta ma określić, czy otrzymane w przyszłości dla mieszkańców (wykończone „pod klucz”) będzie przewidywało dojście do własności jego mieszkańca, czy udostępniane będzie jedynie w formie wynajmu.

O tym, czy idea mieszkań budowanych pośrednio przez samorząd zafunkcjonuje w Łukowie z sukcesem, pokaże czas. Na chwilę obecną nie brakuje pytań i wątpliwości, co zresztą miało odzwierciedlenie podczas sesji Rady Miasta. Na 19 biorących udział w sesji osób, 4 reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu w tej sprawie. Poniżej prezentujemy zapis z sesji Rady Miasta Łuków: